Gazeteci Mevlüt Işık, vefatının 35’inci yılında kabri başında anıldı

Cemiyetimiz üyesi Mevlüt Işık, ölümünün 35’inci yıldönümünde kabri başında anıldı. Cebeci Asri Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde Işık’ın meslektaşları aileyi yalnız bırakmadı. Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı ve Yönetim Kurulu Üyesi Güray Soysal’ın yanı sıra Işık’ın kardeşi 20’nci dönem Milletvekili Metin Işık ve eşi Neşe Işık, kızı Aybüke Işık, gelini Eda Işık hazır bulundu.

Cemre Polat/ANKARA

Gazeteci Mevlüt Işık, vefatının 35’inci yılında kabri başında anıldı. Cebeci Asri Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde Işık’ın meslektaşları aileyi yalnız bırakmadı. Törende Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı ve Yönetim Kurulu Üyesi Güray Soysal’ın yanı sıra Işık’ın kardeşi 20’nci dönem Milletvekili Metin Işık ve ailesi, kızı Aybüke Işık ve gelini Eda Işık hazır bulundu.

Tören vesilesiyle konuşan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı, basına karşı saldırıların bitmesini temenni ederek “Işık’ın uğradığı saldırı, basına yönelik bir saldırıydı. Temennimiz bu ve benzeri kayıpların bir an önce sona ermesi ve gazetecilerin şiddetle karşı karşıya kalmaması için gereken önlemlerin bir an önce alınmasıdır” dedi.

Kıratlı, “Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Mevlüt Işık, Türkiye Gazetesi Ankara temsilcisi olduğu sırada 1 Haziran 1988 günü görevli gittiği Büyük Ankara Oteli’nde menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybetti. Onu en verimli olduğu dönemde kaybetmenin üzüntüsünü unutmuyoruz.

Mesleğe memleketi Kars’ta Ekici gazetesinde başlayan Mevlüt Işık, Ankara’da Başkent Gazetecilik ve Yüksek Okulu’nu bitirdikten sonra Akdeniz Haber Ajansı, Zafer ve Tercüman Gazetelerinde görev aldı.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Basın Danışmanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. Mevlüt’le hem ülke sorunları hem mesleki sorunlar üzerine çok şey paylaştık. Yüreği vatan ve millet sevgisiyle dolu bir insandı. Onu anmayı hiçbir zaman ihmal etmedik.

 

İyi bir eş, iyi bir baba, iyi bir arkadaş ve gazeteci olan Mevlüt kardeşime rahmet, değerli ailesi ve meslek dostlarına sabır diliyorum. Ruhu şad olsun.”