25’inci Arman Talay Ödül Töreni, Gazeteciler Cemiyeti’nde yapıldı

Başkent Ankara’nın spor efsanelerinden, Türk basının değerli üyelerinden Arman Talay için düzenlenen geleneksel anma ve ödül töreni Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirildi. Türk spor basınının unutulmaz isimlerinden Cemiyetimiz Üyesi Arman Talay için bu yıl 25’incisi düzenlenen programda toplam 14 spor kulübü, sporcu ve sanatçıya ödül takdim edildi.

Cemre Polat/ANKARA

Ankara’nın spor efsanelerinden, Türk Basınının önemli isimlerinden, Cemiyetimiz Üyesi Arman Talay için düzenlenen geleneksel anma ve ödül töreni, bu yıl da Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirildi. 1998 yılının 31 Mayıs günü hayata gözlerini yuman merhum Arman Talay için bu yıl 25’inci kez Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Gazeteciler Cemiyeti ortaklığında düzenlenen geleneksel ödül töreninde, toplam 14 spor kulübü, sporcu ve sanatçıya başarı ödülleri takdim edildi. Törende çok sayıda milli sporcu ve basın mensubu yer aldı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun ve Yönetim Kurulu Üyesi Güray Soysal ile Arman Talay’ın kızı Özlem Ersönmez, Yeğeni Artun Talay’ın bulunduğu jüri tarafından başarı ödülüne layık görünen isimler arasında ödüllü spor kulüpleri, sporcu ve sanatçılar yer aldı.

Arman Talay Ödülleri, Dünya Olimpiyat Güreş Şampiyonu Taha Akgül ve Rıza Kayaalp’e, Yasemin Adar’a vekaleten Güreş Federasyonu yetkilisi Neslihan Şendiller’e, son üç yılın şampiyonu Ziraat Bank Kart Erkek Voleybol Takımı’na, Avrupa Kupalarında başarı gösteren Halkbank Erkek Voleybol Takımı’na, 29 yıl sonra lig lideri olan Türk Telekom Basketbol Takımı’na, Jimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen’e, 2023’te Şampiyon olmak için İzmir’de Fenerbahçe ile final maçını oynayacak olan Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET Kadın Futbol Takımı’na, Türkiye’de kendi imkanlarıyla 25’inci spor salonunu yaptıran spor adamı Saadettin Saran’a, “Sporun Anatomisi” ve “Spor Yönetimi” kitaplarının yazarı, spor adamı Prof. Dr. Kurthan Fişek’e vekaleten eşi Neyran Fişek’e, 6 Şubat depremlerinde vefat eden genç voleybolcular için KKTC Gazi Magusa Türk Maarif Koleji Sarı Melekler Takımı adına KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu’na, TRT spikeri Tansu Polatkan’a, Yurt dışından ülkemize gelen kafileleri karşılayıp onlara karşılıksız olarak hizmet veren spor adamı Nazar Hançer, Spiker Güven Göktaş ve Sanatçı Binnur Kaya’ya takdim edildi.

Kıratlı, “Arman Talay, bir ‘Sevgi Öğretmeni’dir”

Törenin açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Talay’ın arkadaşı olmaktan gurur duyduğunu söyledi ve onun sevgiyi yayan bir “Sevgi Öğretmeni” olduğunu ifade etti. “Arman Talay’ı bir kez daha özlemle anıyoruz. Ulus Gazetesi’nde başlayan TRT Haber Merkezi’nde devam eden, çeşitli basın organlarında spor hayatını sürdüren sevgili Arman Talay’ın en büyük özelliği sevgi yumağı oluşturmasıdır, ‘Sevgi Öğretmeni’ olmasıdır. O, sevgiyi paylaşmasını bilen ve bunu kendine saklamayıp çevresine yayabilen nadir insanlardan biriydi. Kendisini anarken duygulanmamak elde değil. Rüzgârlı Sokak’ta başlayan çalışma hayatından sonsuzluğa uğurlayana kadar onun arkadaşı ve kardeşi olmaktan gurur duydum. Bugünkü törenimize katılan değerli temsilcilerin varlığı onun dünyada ne kadar iz bıraktığını gösteren çok güzel bir örnek” dedi.

Arman Talay kimdir?

Türk basının değerli üyelerinden, spor yazarı Arman Talay, aslen Yozgatlı bir ailenin çocuğu olup 1938’de Ankara’da doğdu. 1955 yılında Ulus Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. 1968’de TRT Spor Haberleri Müdürlüğü’nde muhabir olarak görev yaptı. Yurtdışında ilk spor naklen yayınını 1972 Münih Olimpiyatları’nın açılışını sunarak gerçekleştirdi. Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Spor Kulübü Derneği Ankara Şubesi Başkanlığı’nı yaptı.

TRT Spor Dairesi’nde müdürlüğe yükselen daha sonra Tercüman Gazetesi ve SHOW TV Spor Bölümü’nde gazetecilik faaliyetini sürdüren Arman Talay, gazetecilik dışında Yenişehir Spor Kulübü’nde yöneticilik ve başkanlık görevlerinde bulundu.

Talay, 1998 yılında Ankara’da hayatını kaybetti. Gazeteciliği, kulüp yöneticiliği ve TRT’deki başarılı yayınları ile kendisini spora adayan Arman Talay anısına Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi, her yıl ödül töreni düzenlemekte.