Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği desteğiyle, Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı (BIRN) ile birlikte düzenlediği “Batı Balkanlar ve Türkiye, Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri” altı Balkan ülkesi ve Türkiye’de araştırmacı gazeteciliği teşvik etme ve ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, gücün kötüye kullanımı, temel hakların ihlali, yolsuzluk ile organize suç gibi konularda kamuoyunu aydınlatan başarılı araştırmacı gazetecilik örneklerini ödüllendirme amacıyla 2019 yılından bu yana veriliyor. Yusuf Kanlı başkanlığında toplanan kıdemli jürinin üyeleri arasında gazeteciler Nursun Erel ve Göksel Bozkurt yer alıyor.

2019
Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde, ilk kez 28 Ağustos 2019’da düzenlenen “Batı Balkanlar ve Türkiye, Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödül” töreninde birincilik ödülü; “Emsalsiz İhanet” haberiyle Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak’ın, ikincilik Ödülü “Türkiye’nin Utanç Listesi” haberiyle Hürriyet gazetesinde Dinçer Gökçe’nin, üçüncülük ödülü ise “Otopsiden Çıkan Gerçek” haberiyle yine Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un oldu.

“Emsalsiz İhanet”

Hazal Ocak’ın “Emsalsiz İhanet” haberi; İstanbul’daki 76 “mega projede,” dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bakanlıklar tarafından imar planları değiştirilerek, şirketler lehine yaratılan ve toplamda 240 milyar 234 milyon lira haksız kazanç elde edilen imar usulsüzlüklerini belgelerle ortaya çıkardı. Ocak’ın haberi usulsüz projeler ile İstanbul’da 12 milyon 400 bin metrekareden fazla inşaat yapıldığını belgelemiş, haberin bulguları 2019 yerel seçimlerinde CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasında da referans gösterilmiştir.

Haberin linki: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/emsalsiz-ihanet-ulke-tarihinin-en-buyuk-rant-oyunlarinin-boyutunu-acikliyoruz-1121907

Hazal Ocak
1990 Adana doğumlu olan Hazal Ocak, 2013 yılında İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun olmuştur. 2012 yılından bu yana Cumhuriyet gazetesi muhabiri olan Ocak, haberleriyle birçok ödüle layık görülmüştür.


“Türkiye’nin Utanç Listesi”
Dinçer Gökçe’nin “Türkiye’nin Utanç Listesi” haberi; İstanbul’daki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 18 yaşın altında 39’u Suriyeli, 115 hamile çocuğun kayıtlarının polise bildirilmediğini tespit edip, durumu savcılığa bildiren ve kendisi hakkında inceleme başlatılarak iki kez görev yeri değiştirilen sosyal hizmet uzmanının mücadelesini konu edinmektedir. Haberin ardından kadın örgütleri harekete geçmiş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı konu hakkında inceleme başlatmıştır.

haberin linki: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/turkiyeyi-sarsacak-utanc-listesi-40712654
devam haberi:  https://www.hurriyet.com.tr/gundem/skandali-ortaya-cikaran-iclal-yilda-450-500-hamile-cocuk-geliyor-40714663     devam haberi: hurriyet.com.tr/gundem/115-hamile-cocuk-skandalinda-gelisme-40725322
devam haberi: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/saglikci-iclal-yine-hakli-cikti-41644555

Dinçer Gökçe
1981 Ardahan doğumlu olan Dinçer Gökçe, iktisat alanında tamamladığı üniversite eğitiminin ardından 2005 yılında Gündem gazetesi ile gazeteciliğe başlamış, Haber7.com, Gözlem, Referans ve Radikal gazetelerinin ardından Hürriyet gazetesinde çalışmaya başlamıştır.

“Otopsiden Çıkan Gerçek”
Fevzi Kızılkoyun’un “Otopsiden Çıkan Gerçek” haberi; Şule Çet’in şüpheli ölümü arkasındaki gerçeği ortaya çıkardı, Ankara’da bir iş merkezinden düşerek hayatını kaybeden Şule Çet’in iddia edildiği gibi intihar etmediğini, cinayete kurban gittiğini otopsi raporu ile belgeledi. Haberin ardından Türkiye’nin farklı illerinde “Şule Çet için Adalet” yürüyüşleri yapıldı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile pek çok kadın örgütü ve Barolar davaya müdahillik talebinde bulundu, daha önce iki kez ifadeye çağrılarak serbest bırakılan zanlılar tutuklandı. 4 Aralık 2019’da sanık Çağatay Aksu; cinayet suçundan müebbet hapis, nitelikli cinsel saldırı suçundan 10 yıl ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 2 yıl 6 ay olmak üzere toplamda müebbet artı 12 yıl hapis cezası aldı. Diğer sanık Berk Akand ise cinayete yardımdan 12 yıl 6 ay, tecavüze yardımdan 5 yıl, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmadan 1 yıl olmak üzere toplam 18 yıl 9 ay hapis cezası aldı.

haberin linki: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/otopsiden-cikan-gercek-40895274

Fevzi Kızılkoyun
1978 Muş doğumlu olan Fevzi Kızılkoyun, Selçuk Üniversitesi, Gazetecilik Bölümünden mezun olduktan sonra 1999 yılında Doğan Haber Ajansı’ndan mesleğe başlamıştır. 2011 yılından bu yana Hürriyet gazetesinde polis-adliye-yaşam muhabiri olarak görev yapmaktadır.

2020
28 Ağustos 2020’de Covid-19 pandemisi nedeniyle sınırlı sayıda katılımcı ile düzenlenen “Batı Balkanlar ve Türkiye, Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödül” töreninde birincilik ödülü “Zindaşti Bombası” haberiyle Cumhuriyet gazetesinden Zehra Özdilek’in, ikincilik ödülü “Ezidi Hadiya’nın Hukuk Mücadelesi” haberiyle Gazete Duvar’dan Hale Gönültaş’ın, üçüncülük ödülü ise “Türkiye’de Kürtaj Hizmeti: Fiilen Yasak” haberiyle Deutsche Welle Türkçe Servisinden Burcu Karakaş’ın oldu.

“Zindaşti Bombası”
Zehra Özdilek’in “Zindaşti Bombası” haberi, İranlı uyuşturucu baronu Naci Zindaşti ile kendisini tanımadığını ileri süren AKP eski milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun birbirlerini tanıdıklarını ortaya çıkardı. Haberin ardından, geçmişte tutuklanan Zindaşti’nin tahliyesinde rolü olduğu iddia edilen Kuzu ve tahliye kararını veren Hakim Cevdet Özcan hakkında dava açıldı.

haberin linki: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/zindasti-bombasi-burhan-kuzu-tanimam-dedigi-uyusturucu-baronuyla-yemekte-1277780

devam haberi: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/mitten-operasyon-zindastinin-11-adami-yakalandi-1798506    

devam haberi: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/burhan-kuzunun-yargilandigi-davada-birlestirme-onerisi-1764469

Zehra Özdilek
1992 Gaziantep doğumlu olan Zehra Özdilek, 2014 yılında Gaziantep Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümünden mezun olmuştur. 2015 yılından bu yana Cumhuriyet gazetesi muhabiridir. Özdilek’in çalışmaları farklı kurumlarca ödüle değer bulunmuştur.

“Ezidi Hadiya’nın Hukuk Mücadelesi”
Hale Gönültaş’ın “Ezidi Hadiya’nın Hukuk Mücadelesi” haberi, Irak vatandaşı Ezidi Hadiya Hüseyin’in Türkiye’ye kaçırılan ve burada devlet korumasına alınan kardeşlerini bulma ve üstüne alma çabasını konu ediniyor. Hadiya’nın Birleşmiş Milletler gündemine de taşınan mücadelesi, Eylül 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kardeşlerini IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’ye teslim etmesinin ardından kardeşlerine kavuşması ile son buldu.

haberin linkleri:
https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/10/isidin-kacirdigi-kardeslerini-geri-almaya-calisiyor
https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/09/isidin-kole-pazarindan-kurtarilan-hadiya-oglum-onlarin-elinde
https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/26/ezidi-hadiya-anne-babasinin-oldugunu-ispatlarsa-kardeslerine-kavusacak
devam haberi: https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/09/04/hadiya-hussein-kardeslerine-kavustu

Hale Gönültaş
Akşam ve Sabah gazetelerinde savunma, Vatan gazetesinde Cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabiri olarak çalışan Gönültaş, 2014 yılından bu yana çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmektedir. Al Monitor, MLSA, Gazete Duvar ve Bir artı Bir gibi mecralarda göç ve mültecilik üzerine çalışmaları yayınlanmıştır. “Merkez Siyasetin Perde Arkası” başlıklı bir söyleşi kitabı ve “Savunma’nın Başkenti” isimli bir belgeseli bulunmaktadır.

“Türkiye’de Kürtaj Hizmeti: Fiilen Yasak”
Burcu Karakaş’ın “Türkiye’de Kürtaj Hizmeti: Fiilen Yasak” başlıklı haberi esasında Türkiye’de 1983 yılından beri yasal bir hak olan kürtajın, pratikte uygulanamadığını ortaya koymakta, bu durumun yarattığı hak ihlalini belgelemektedir.

haberin linki:
https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyede-k%C3%BCrtaj-hizmeti-fiilen-yasak/a-47130847

Burcu Karakaş
2010’da Milliyet gazetesinde başladığı mesleği, son beş yıldır bağımsız gazeteci olarak sürdürmektedir. Öncelikli çalışma alanları; toplumsal cinsiyet, mülteciler ve insan haklarıdır. Deutsche Welle Türk.e ve +90 için haber ve söyleşiler yapmaktadır. “Erkeklik Ofsayta Düşünce”, “Evrim Alataş Kitabı” ve “Manşetleri Gör Aklını Kaçırırsın” kitaplarının yazarı olan Karakaş aynı zamanda Logan Nonfiction Fellowship Programı 2019 bursiyeridir.

 

2019 ve 2020 yılı kısa listeye kalan tüm adaylar ve haberleri için tıklayınız.

 

2020 ödül töreninden kareler:

2019 ödül töreninden kareler: