Uluslararası Basın Kartı (IPC) Başvuru Koşulları ve Başvuru Formu

Uluslararası Basın Kartına başvuru koşulları

Gazeteciler haber kaynağına ulaşmak, farklı mekân ve bölgelere girebilmek için tanınmaya ihtiyaç duyuyor. Uluslararası Basın Kartı (IPC) 1927’den beri 130’dan fazla ülkede bu ihtiyacı karşılıyor.

IPC, gazetecilik ilkelerine ve medya etiğine uygun biçimde profesyonel olarak habercilik yapanlara, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’na (IFJ) üye meslek örgütlerinin değerlendirmesiyle veriliyor.

Gazeteciler Cemiyeti (GC) Uluslararası Basın Kartı Değerlendirme Kurulu, aşağıda listelenen belgeleri içeren başvuruları her ay yapılan toplantısında gündeme alıyor. Tüm başvurulara 30 gün içinde yanıt veriliyor.


ÇEVRİM İÇİ BAŞVURU İÇİN:
ULUSLARARASI BASIN KARTI (IPC) BAŞVURU FORMU için lütfen tıklayınız


ELDEN BAŞVURU YAPMAK İÇİN AŞAĞIDA YER ALAN  FORMU İNDİRİP  GAZETECİLER CEMİYETİ’NE BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ.
ULUSLARARASI BASIN KARTI (IPC) BAŞVURU FORMU’nu indirmek için tıklayınız.


Sıralanan kriterleri yerine getiren ve iki yıllık kart ücretini (GC üyeleri 50 Euro karşılığı TL, GC’ye üye olmayan ancak herhangi bir diğer basın alanında faaliyet gösteren dernek veya sendikaya üye olanlar 55 Euro karşılığı TL, serbest çalışan veya sigortalı olarak herhangi bir medya şirketinde iş sözleşmesi olmayanlar 60 Euro karşılığı TL) ödeyen başvuru sahiplerinin işlemleri başlar. Ödeme sonrasında başvuruyu inceleyen Gazeteciler Cemiyeti IPC Değerlendirme Kurulu kararı sonrasında en kısa sürede belirttikleri adrese kartları postalanabilir veya başvuruda belirtmeleri durumunda GC idari sekretaryasından alabilirler.

Doldurulacak forma eklenmesi gereken belgeler:

GC üyeleri mesleki portfolyo ve referans mektubu sunması gerekmiyor. GC üyesi olmayan başvuranlardan ise başvurularıyla birlikte mesleki portfolyo ve referans mektubu sunmaları beklenmektedir.

RESMİ KİMLİK BELGESİ: Nüfus cüzdanı, kimlik kartı, sürücü belgesi veya pasaportun kimlik bilgilerini içeren sayfasının fotoğrafı.

YERLEŞİM YERİ (İKAMETGÂH) BELGESİ: Türkiye’de ikamet etmek başvuru kriterlerinden biridir.

EN AZ 1 ADET REFERANS MEKTUBU: Serbest gazetecilerin eserlerini yayımladığı kuruluşların antetli kâğıtlarına yazılmış, bu kuruluşun editörünün veya yöneticisinin imzasını taşıyan, başvurucuyla ne kadar süre boyunca, kaç haberde çalıştıklarını da belirten bir mektup.

MESLEKİ PORTFOLYO: Başvurucunun, aşağıdaki faaliyet kriterlerini de karşılayan gazetecilik eserleri seçkisi (Eserlerin çevrimiçi bağlantıları veya diğer içerikler -televizyonda yayımlanmışsa haber bülteninin videosu vb.)

Serbest gazeteciler de Uluslararası Basın Kartı için başvurabilirler

Bir medya kuruluşunda kadrolu olarak çalışanların yanı sıra, serbest gazeteciler de Uluslararası Basın Kartı başvurusunda bulunabilir.

Başvurucunun, son 2 yıl içinde en az 10 haberinin bir medya kuruluşunda yayımlanmış olması gerekmektedir.

Yukarıdaki kriteri karşılamayan başvurucuların, son 20 yıl içinde en az 6 yıl boyunca kesintisiz olarak profesyonel gazetecilik faaliyeti yürüttüğünü belgelendirmesi gerekmektedir.

İster metinsel ister görsel-işitsel içerikler olsun, her tür ve formatta nitelikli gazetecilik eseri, başvuru dosyasında yer alabilir.

KVKK  okumak için lütfen tıklayınız.

Soru ve önerileriniz için, info@gazetecilercemiyeti.org.tr e posta adresinden ulaşabilirsiniz.