Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun seçim yayınları nedeniyle Tele 1, FOX TV, HALK TV VE Flash Haber’e Seçim sırasındaki yayınlarında konukların yorum ve ifadelerinden dolayı üst sınırdan idari para cezası uygulanması kararını “Halkın bilgi alma ve bilgiyle seçimlerde tercih yapma hakkının kabul edilemez ihlali olduğunu söyledi.

RTÜK’ün haftalık olağan toplantısında seçim yayınlarına ilişkin izleme raporlarını görüştüğünü ve ceza yazdırdığını söyleyen Bilgin, demokrasinin sadece seçimlerden değil aynı zamanda kurum, kurallar, gelenekler ve özellikle hukukun üstünlüğü ilkesiyle var olabileceğini kaydetti.

Gazeteciler Cemiyeti başkanı bir konuğun veya bir tartışma programı katılımcılarından birisinin kabul edilebilir veya tartışma konusu olabilecek ifadeleri nedeniyle serbest tartışma ve haber alma hakkının böyle acımasızca cezalandırılmasının esasında “düzenleme” amacıyla hayata geçen RTÜK gibi bir üst kuruluşun varlık sebebiyle çeliştiğini, kurumu iktidarın muhalefeti, eleştiri yapanları susturma aygıtı haline dönüştürdüğünü vurguladı.

Bilgin, FOX TV’de, seçim gecesi yayınında, program konuklarından gazeteci Çiğdem Toker‘in ülkedeki hukuk standartlarını sorgulamasının ve demokrasinin sadece sandıktan ibaret olmadığı ifadesinin altına demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan herkesin imza atması gerektiğini belirterek, “bu sözler nedeniyle hem de üst sınırdan FOX TV’ye idari ceza uygulanması adeta akıl tutulmasıdır” dedi.

Halk TV’ye ise Gazeteciler Cemiyeti üyesi İsmail Küçükkaya‘nın “Yeni Bir Sabah” programında konuk olarak konuşan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ‘ın “…ama seçimin sonucuna politik olarak saygım yok, olmayacak da. Çünkü yanlış bir tercih kullanıldı” ifadesinin sadece görüş belirtme olarak yorumlanabileceğini, hoşlanırlarsa bile ifade özgürlüğü çerçevesinde katlanılması gerektiğini vurguladı. Bilgin, “İfade özgürlüğü çeşitli uluslararası hukuk metinlerinde de sıklıkla vurgulandığı gibi sadece iktidardakilerin veya güçlülerin hoşlanacaklar, kabul edebilecekleri söz ve demeçleri değil aksine özellikle karşıt hatta provakatif değerlendirmelerin yapılabilmesini kapsar. Ancak bu şekilde insanlık ilerleyebilir” dedi.

Bilgin, RTÜK’ün Tele 1’deki “18 Dakika” programında Merdan Yanardağ‘ın sarfettiği oy pusulaları hakkındaki sözleriyle ilgili olarak da idari para cezası yaptırımı uyguladığını hatırlatarak “üst kurulun ceza vermek maksadıyla inceleme yapıp, cezaya sebep arandığı izlenimindeyim” dedi.

Bilgin, Yanardağ’ın “Şimdi ben bu sonuçların meşruiyetinin son derece tartışmalı olduğunu düşünüyorum” sözleri bazı kişileri memnun etmese de “Ne gazetecilik ne de özgür yorum suç değildir” dedi.

Gazeteciler Başkanı Bilgin, bir programa konuk olan Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt‘un Sinan Oğan İle ilgili sözleri nedeniyle idari para cezası vermesini de kınayarak, görüş açıklamak suç olmamalı. Elbette bir iddiada bulunulmuş ve kişilik hakları ihlal edilmişse sayın Ogan gerekli adli yollara başvurabilir, ancak RTÜK mahalle mensuplarının nasıl konuşacağına karar veren kadısı olmamalı,” dedi.