Bilgin: Tele 1’in sözüm ona terör övgüsü bahanesiyle karartılması, aynı Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın hukuk ayaklar altına alınarak tutuklanması gibi yasaların ve Anayasa’nın ayaklar altına alınmasıdır. RTÜK üyeleri gibi kendini yargıç yerine koyan emir erlerini daha önce de gördük. Bu tehditleriniz, yasa ve Anayasa tanımaz tavrınız bağımsız gazeteciliğe sökmez.

ANKARA – Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun bir kez daha kendini mahkeme yerine koyarak Tele 1 televizyonuna 7 gün karartma ve üst sınırdan para cezası vermesini sert dille kınadı. RTÜK üyelerinin kendilerini yargıç yerine koyarak adeta Tele 1’e ceza yağdırdığını belirten Bilgin, “İlgili yasa RTÜK üyelerine sübjektif davranma lüksü tanımıyor, Anayasa herkes gibi onları da bağlıyor ama RTÜK üyeleri, sınırsız bir özgürlükle canları ne isterse onu yapıyor ve verdikleri her türlü cezaya bir kılıf uyduruyorlar. Bu yaptıkları yasaları ve Anayasa’yı çiğnemektir” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin Tele 1’e verilen ceza üzerine yaptığı yazılı açıklamada, kamu yararına ve bağımsız yayıncılığın toplum için önemine değinerek bu tür yayıncılığa karşı olan herkesin topluma karşı göz göre göre suç işlediğini belirtti. “Tüm toplum kesimlerine hitap eden, çoğulcu ve çeşitli görüşlerin yansıtıldığı bir yayıncılık atmosferi izleyenlerin her türlü kanaatini özgürce oluşturabilmesini sağlar” diyen Bilgin “Bağımsız, özgür, çoğulcu ve her türlü sese yer veren yayıncılıktan korkanlar, halkın bilgi sahibi olmasından, özgür seçimler yapmasından rahatsız olanlardır. Bu toplumu kandırmaktan, halka yalan söylemekten farksızdır” diye vurguladı.

Bilgin şunları vurguladı: “Tele 1’in sözüm ona terör övgüsü bahanesiyle karartılması, aynı Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın hukuk ayaklar altına alınarak tutuklanması gibi yasaların ve Anayasa’nın çiğnenmesidir. RTÜK üyeleri gibi kendini yargıç yerine koyan emir erlerini daha önce de gördük. Bu tehditleriniz, yasa ve Anayasa tanımaz tavrınız bağımsız gazeteciliğe sökmez. Bedel ödemeyi göze alarak mesleğini sürdüren saygın gazeteciler ve yayıncılar dayanışmayı büyütecek ve halkın haber alma hakkını sonuna kadar savunmaya devam edecek. Tüm bu kararlar bağımsız yargıdan dönecektir. Tele 1’in ve Merdan Yanardağ’ın yanında olmayı sürdüreceğiz çünkü bağımsız yayıncılık tüm halkın yararınadır.”