GAZETECİLER CEMİYETİ: “MERDAN YANARDAĞ’IN TUTUKLANMASINI VE TELE 1 ÜZERİNDEKİ BASKILARI ŞİDDETLE KINIYORUZ. SONUNA KADAR GAZETECİLİĞİ SAVUNACAĞIZ!”

Bilgin: Meslektaşımız Merdan Yanardağ’ın önce sosyal medyada linç edilmesi, ardından hedef gösterilmesi ve sonunda tutuklanması kapkara günlerin habercisidir. Bu karar demokrasi ve ifade özgürlüğü isteyen herkese yönelik ağır bir gözdağıdır. Biz bu filmi daha önce de gördük. Bu gözdağı gazetecilere vız gelir. Bunu asla kabul etmiyoruz ve sonuna kadar gazeteciliği, basın ve ifade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz. Halkın haber alma hakkı için yokluklarla mücadele ederek yayın hayatını sürdüren Tele 1’in üzerindeki baskılara karşı meslektaşlarımızı ve kamu yararını savunmayı sürdüreceğiz.

ANKARA – Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasının tüm gazetecilere ve ifade özgürlüğünü savunanlara yönelik ağır bir gözdağı olduğunu belirterek asıl hedefin Tele 1 televizyonunun yayınları olduğunu söyledi. Bilgin, “Bu karar hepimize, demokrasi ve ifade özgürlüğü isteyen herkese yönelik nafile ve ağır bir gözdağı çabasıdır. Biz bu filmi daha önce de gördük. Bu gözdağı gazetecilere vız gelir” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Tele 1 televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasını sert dille kınadı. Bilgin yaptığı yazılı açıklamada, Yanardağ’ın sosyal medyada hedef gösterilmesinin ardından tutuklandığını hatırlatarak “Meslektaşımızın tamamı gazetecilik sınırları içinde olan canlı yayın yorumları nedeniyle hedef gösterilmesi ve ardından gözaltına alınması bize asıl hedefin halkın haber alma hakkı olduğunu göstermişti. Maalesef tutuklama kararı da bunu doğruladı. Tutuklanan Yanardağ değil özgür, bağımsız, kamu yararını savunan gazeteciliktir. Hiçbir demokraside bunun zerresinin kabul edilmesi düşünülemez” dedi.

Nazmi Bilgin, Tele 1 televizyonunun yokluklarla mücadele ederek, kıt olanaklarla ve RTÜK cezalarıyla boğuşarak izleyicisine ulaşmaya çalıştığını vurguladı. “Bunca olanaksızlığa ve akıl almaz para cezalarına karşın Tele 1’in eleştirel yayınlarının milyonlarca izleyiciye ulaşmasını hazmedemeyenler kanalı ekranlardan silmeye çalışmaktadırlar” yorumunu yapan Bilgin, Genel Yayın Yönetmeni Yanardağ’ın tutuklanmasının da bu çabayla ilişki olduğunu ifade etti.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı şunları vurguladı:

“Hiç kimse iktidarı eleştirmesin, herkes her şeye boyun eğsin istiyorlar. Eğmeyeceğiz. Doğruları her yerde söylemeye devam edeceğiz. Bizim gazeteci olarak görevimiz okurumuza ve izleyicimize doğruları söylemekten geri adım atmamaktır. Ülkemizde gazetecilik fedakârlık isteyen, bedel ödemeyi göze almayı gerektiren çok zorlu ve bir o kadar da onurlu bir meslektir. Üzerindeki tüm baskılara karşın doğru bildiklerini okurdan gizlemeyen, eleştirel görüşlerini ve yorumlarını izleyicisine ulaştıran sayın Merdan Yanardağ da mesleğimizin onurlu üyelerinden biridir. Hiçbir gazetecinin mesleğini yapmak için bedel ödemeyi göze almak zorunda kalmadığı, demokratik, adil, özgür bir medya atmosferine kavuşmak da bizim ömür boyu peşinde olacağımız yegâne mücadelemizdir.

Meslektaşımız Merdan Yanardağ’ın önce sosyal medyada linç edilmesi, ardından hedef gösterilmesi ve sonunda tutuklanması kapkara günlerin habercisidir. Bu karar hepimize, demokrasi ve ifade özgürlüğü isteyen herkese yönelik ağır bir gözdağıdır. Biz bu filmi daha önce de gördük. Bu gözdağı gazetecilere vız gelir. Bunu asla kabul etmiyoruz ve sonuna kadar gazeteciliği, basın ve ifade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz. Halkın haber alma hakkı için yokluklarla mücadele ederek yayın hayatını sürdüren Tele 1’in üzerindeki baskılara karşı meslektaşlarımızı ve kamu yararını savunmayı sürdüreceğiz.”