Gazeteciler Cemiyeti’nin Sivil Topluma Artı Derneği iş birliğiyle ve Birleşik Krallık Büyükelçiliği finansal desteğiyle hayata geçirilen “Mentorluk ve Gönüllülük Programı aracılığıyla Türkiye’de Bağımsız Medyada İfade Özgürlüğünün ve Kapasitenin Geliştirilmesinin Teşvik Edilmesi” Projesi kapsamında tasarlanan “Gönüllülük ve Gönüllülerle İş Birliği Uzaktan Eğitim Modülü” erişme açıldı.

Eğitim kimlere yönelik?

Gönüllük eğitim serisi herkese açık olmakla birlikte özellikle ifade özgürlüğüne katkıda bulunmak için genç iletişimcilere gönüllülük, katılım ve gönüllü hakları konularında bilgi vermeyi amaçlarken, aynı modülde yer alan Gönüllülerle İş Birliği bölümü ise medya alanındaki aktörlere gönüllülerle iş birliği konusunda yönlendirmeler yapıyor.

Eğitim programında neler var?

Çevrimiçi eğitim programı gönüllülük hakkında 11 farklı tematik alandan oluşan kısa video ve materyallerden oluşuyor. Konu başlıkları şöyle: Türkiye’de Genç Olmak, Türkiye’de Genç Gazeteci Olmak, Sivil Toplum Alanında Gönüllülük ve İlgili Kavramlar, Gönüllülük Nedir, Gönüllülük ve Katılım, Gönüllülük ile Karıştırılan Diğer Kavramlar, Farklı Açılardan Gönüllülük, İdeal Gönüllü, Gönüllülük Süreçlerinde Haklarımız (1-2), Gönüllülük Fırsatları ve Gönüllülerle İş Birliği.

Eğitim ne kadar sürüyor?

Toplam 2 saatlik videolardan ve destekleyici materyallerden oluşan bu eğitim modülü asenkron olarak tasarlandı. Kendi zaman planınıza göre dersleri tamamlayabilirsiniz.

Eğitim programına nasıl kaydolunur?

Eğitim programına Gazeteciler Cemiyeti E-Öğrenme Platformu’ndan kaydolabilirsiniz. “Gönüllülük Eğitimi ve Gönüllülerle İş birliği Çevrimiçi Modülü” ve Gazeteciler Cemiyeti’nin diğer çevrimiçi eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.

Mentorluk ve Gönüllülük Programı aracılığıyla Türkiye’de Bağımsız Medyada İfade Özgürlüğünün ve Kapasitenin Geliştirilmesinin Teşvik Edilmesi Projesi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.