Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen “9. Köy Haber Merkezi Projesi” kapsamında serbest çalışan gazetecilere yönelik düzenlenen eğitim serisi “Hakları ve Hukukuyla Türkiye’de Gazetecilik” eğitim programı ile devam ediyor.

Avukat Ömür Dedeoğlu tarafından hazırlanan çevrimiçi eğitim videolarını izleyerek haber hazırlayan gazetecilere telif desteği verilecek. Hazırlanacak haber ya da yayınlar için uygun konu başlıkları: gazetecilerin hakları, hak kayıpları, tutuklu/yargılanan gazetecilerin durumları, gazetecilik hakları için yürütülen savunuculuk faaliyetleri, savunuculuk faaliyeti yürüten kurumlar, hazırlanan raporlar, gazetecilik hakları için yapılan veya hak kaybına neden olan yasal düzenlemeler ve bu konularda hazırlanan veri gazeteciliği çalışmaları olmakla birlikte, konular yalnızca bunlar ile sınırlı değildir. Eğitim programı kapsamında ayrıca Editör Nursun Erel ve Avukat Ömür Dedeoğlu’nun katılımlarıyla tek oturumluk bir atölye çalışması da düzenlenecek. Eğitim programı; gazetecilerin basın hukuku, basın ve ifade özgürlüğü, kitle iletişimi ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) konularında bilgi sahibi olmalarını hedefliyor. Programa 40 serbest gazeteci seçilecek.

Programın İşleyişi: 

Eğitim programına kabul edilen serbest gazetecilerden, Gazeteciler Cemiyeti uzaktan eğitim portalında (egitim.gc-tr.org) yer alan çevrimiçi İnsan Hakları Haberciliği eğitim modülündeki videoları izlemeleri ve atölye çalışmasına katılmaları bekleniyor. Eğitimlere katılarak haber yapan gazetecilerin haberleri, proje editörü Nursun Erel’in de katkılarıyla, Gazeteciler Cemiyeti’nin haber platformu olan 9.Köy web sitesinde yayınlanacak. Telif desteği alabilmek için eğitim videolarını izlemiş ve hibrit olarak düzenlenen atölyeye katılmış olma şartı vardır.

Başvuru Sahibi Kriterleri

– Fiil ehliyetine sahip,
– 35 yaşından küçük,
– Daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş (mesleki tecrübesi olmayan kişiler için İletişim Fakültesi mezunu olma şartı vardır) ve başvuru yaptığı sırada bir medya kuruluşunda süreli veya süresiz sözleşmesi olmayan, serbest çalışan gazeteciler,
– Türkiye’de ikamet eden gerçek kişiler başvuru yapabilir.

Ayrıca:

– İyi derece İngilizce bilmek,
– Medya alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu veya sendika üyesi olmak tercih sebebi olacaktır.

Başvuru:

Katılımcılar için yayınlanan başvuru rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Programa başvurmak için aşağıdaki forumu doldurabilirsiniz.

Eğer formu doldurmakta bir sorun yaşıyorsanız bu linkten forma ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak isterseniz basvuru@gc-tr.org e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Son başvuru tarihi: 22 Ocak 2023 saat 23:59

Eğitim videolarının izlenmesi & ön başvuru formlarının iletilmesi için son tarih: 1 Şubat 2023

Haber son teslim tarihi: 13 Şubat 2023

Editör Nursun Erel ve Avukat Ömür Dedeoğlu’nun düzenleyeceği atölye çalışması Şubat ayı içinde düzenlenecek, tarih kesinleştiğinde katılımcılara bilgi verilecektir.