CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT (Kamu İktisadi Teşebbüsleri) Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Atilla Sertel, Zonguldak Milletvekili, Dijital Mecmualar Komisyonu ve KİT Üyesi Deniz Yavuzyılmaz, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Görüşmede, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Başkan Yardımcılarından Yusuf Kanlı, Mali Sektreter Mustafa Yoldaş ile Yönetim Kurulu üyeleri Güray Soysal, Ali Oruç ve Nursun Erel yer aldı.

Türk medyasının durumunun konuşulduğu ziyarette,  Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Cemiyetimizin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi vererek, “2020 Yılı Medya İzleme Raporu”nu Atilla Sertel’e takdim etti. Kıratlı, Gazeteciler Cemiyeti’nin İfade ve Basın Özgürlüğü için yeni bir platform kurmak amacıyla özgürlük için basın projesinin başlatıldığını bildirdi. Özgürlük için Basın Projesi’nin bir nevi vakanüvis görevini üstlendiğini söyledi.

Covid 19 salgını nedeniyle 11-15 Ocak tarihleri arasında yıllık medya konferansı düzenlendiğini anlatan Kıratlı, “Salgının gölgesinde Türkiye’de medya” oturumlarının gerçekleştirildiğini belirtti.

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Medya için Demokrasi, Demokrasi için Medya projesiyle 465 gazeteciye destek sağlandığını, proje kapsamında Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde Basın Evi (Press House) açılışının gerçekleştirildiğini anlattı. Kıratlı, Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde hayata geçirilen AB-Türkiye Medya Köprüleri Projesi kapsamında Türk ve Avrupalı gazetecilerin önyargıları ortadan kaldırmak ve sürdürülebilir ilişkiler yaratmak amacıyla Basın Evi bünyesinde Diplomasi Akademisi’nin kurulduğunu söyledi. Bu proje çerçevesinde Almanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, İspanya ve Romanya gibi avrupanın çeşitli ülkelerinden 13 gazeteci, İstanbul, Hatay, Bursa ve Ankara’da Türk medyasının işleyişi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Savaş Kıratlı, Gazeteciler Cemiyeti tarafından Hollanda MATRA programı çerçevesinde desteklenen, “Genç Gazeteciler ve Bağımsız Medya Projesi”ni hayata geçirdiklerini de dile getirdi.

Bu arada Cemiyetin 75. yılını da kutlayan milletvekilleri, salgın ve medya konusunda ihtiyaç hâlinde işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Görüşmenin ardından, Basın Evi’ni ziyaret eden milletvekillerine, Gazeteciler Cemiyeti’nin yayımlamış olduğu “UNESCO Kitle İletişim Bildirgeleri” ile “Özgürlük ve Barış Şiirleri” isimli kitaplar takdim edildi.