Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin, tesisin tasarım alanında dünya birincisi olduğunu söyledi

Mülkiyeti Gazeteciler Cemiyeti’ne ait Radisson Blu Hotel, uluslararası tasarım yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü. Kaş’ın bir turizm bölgesi haline gelmesinde büyük emekleri olan Gazeteciler Cemiyeti’nin bir önceki başkanı rahmetli Beyhan Cenkçi’nin de hayalinin gerçekleşmesini sağlayan proje, Gazeteciler Cemiyeti, Yeşim Kozanlı Mimarlık Ofisi ve MK Grup İNKAŞ İnşaat ekibi iş birliği ile hayata geçirildi.

Tesisin inşasında başından itibaren süreçle yakından ilgilendiğini aktaran Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “Bu tesisin tüm unsurlarıyla bölgenin doğası ve bitki örtüsüyle tam bir uyum içinde olmasını, sadece aileye katılan bir yeni üye ama buralı olmasını hedefledik. Bunun gerçek olduğunu görmekten son derece mutluyum. Beyhan Cenkçi’nin hayali gerçek oldu” sözlerini aktardı.

Ülke turizminin göz bebeği haline gelen Kaş, dünya konaklama sektörünün önde gelen kurumlarından Radisson Blu markası ile buluştu. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, yıllarca süren uğraşlar sonrasında önceki Başkan Beyhan Cenkçi’nin hayallerinin gerçek olduğunu, onun döneminde inşa aşamasına geçemeden bürokrasiye kurban olan turistik tesisin arsasında bugün Kaş’ın ilk uluslararası otelinin inşa edildiğini söyledi.

Bilgin “Onu ölümünün 31’inci yılında anarken Cenkçi başkanımızın hayalini yerine getirmekten onur duyuyoruz. Bu tesis güzel Kaş’ımızı uluslararası turizmde bir adım daha öne çıkarmıştır. Benzer çalışmalarımıza devam edecek, yakın zamanda Kaş’a daha güzel bir ikinci tesis daha kazandıracağız inancındayım” dedi.

Kaş’ın ruhunu, tarihini ve doğasını hissettirebilecek bir deneyim alanı oluşturan tesis projesinin Gazeteciler Cemiyeti, Yeşim Kozanlı Mimarlık Ofisi ve MK Grup İNKAŞ İnşaat ekibi iş birliği ile hayata geçirildiğini belirten Bilgin, tesisin gerek tasarımı gerekse yapımında kullanılan malzemeleriyle tamamıyla bölgeyle uyumlu olduğunu vurguladı.

Başkan, “İlk teklif aşamasından, dizayn, planlama ve inşaat evrelerinde adeta ustabaşı, şantiye şefi gibi yakın takipte oldum. Tesisin yapım sürecinde her açıdan uyum gözetildi. Mimar Yeşim Kozanlı’nın sıklıkla söylediği gibi ‘yeni ama buralı’ olmasını hedeflediğimiz projemizin gerçek olduğunu görmekten son derece mutluyum. Sadece Gazeteciler Cemiyeti’ne değil, Kaş’a böyle bir yer kazandırdıkları için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Kaş’a yeni standart geldi

Ülke turizminin göz bebeği haline gelen Kaş’ın dünya konaklama sektörünün önde gelen kurumlarından Radisson Blu markası ile buluşmasının önemini vurgulayan Bilgin, Gazeteciler Cemiyeti’nin mülkiyetinde bulunan dokuz bin metrekarelik alanda inşa edilen bu konaklama tesisinde Cemiyet üyelerinin konaklama ve restoran hizmetlerinden yüzde 30 indirimli yararlanabileceklerini söyledi.

Başkan, “Bu güzel beldeye uluslararası bir konaklama ve turizm zincirini getirmek tüm bölgenin kaliteli konaklama imkanlarını artıracak bir teşvik olayıdır. Bu otel ile Kaş’ta artık yeni bir standart, diğer tesisler için ulaşılacak yeni bir hedef var. Böyle güzel bir adımı Radisson Blu gibi tüm dünyada saygınlığı olan bir zincir ile beraber atmak bizlere büyük mutluluk veriyor” dedi.

Çevreye uyum hassasiyeti

Otelin tasarımında sadece çevre ile uyumlu olması değil aynı zamanda yüksek zevk ve kalitenin de hedeflendiğini anlatan Bilgin, “Dünyanın en saygın mimarlık yarışması iF DESIGN AWARDS’da 10 bini aşkın başvuru arasından ‘otelcilik’ dalında birincilik ödülüne layık görülen Radisson Blu konaklama tesisi, sadece önceki Başkan Cenkçi’nin hayalleri gerçek olmakla bırakmadı, sürece katkısı olan bizleri de gururlandırdı. Kaş’ın bir turizm merkezi haline gelmesinde büyük çabalar sarf eden Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulunun, Yeşim Kozanlı Mimarlık Ofisi mimarlarının, inşaat ve işletmesini üstlenen MK Grup İNKAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Karakaş’ın bu başarıda payları vardır. Ayrıca, tüm bu çalışmalarda Cemiyetimiz Kaş koordinatörü Cahit Dingil’in de çok büyük emeği olduğunu vurgulamamız lazım” sözlerini aktardı.

İkinci otel hazırlıkları

Bilgin, Gazeteciler Cemiyeti’nin bölgede 80 yataklı, toplantı salonlarıyla kongre turizmine hizmet verecek bir diğer otelin de iki yıl içerisinde tamamlanmasını hedeflediğini ve konuda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Otele uluslararası ödül

1953 yılından bu yana dünyanın en iyi tasarım, mimarlık ve iç mimarlık ürünlerini onurlandıran Almanya merkezli prestijli tasarım ödülü iF DESIGN AWARDS’ın 2024 edisyonu sonuçlandı. İç Mimar Yeşim Kozanlı liderliğindeki Yeşim Kozanlı Mimarlık, mimari ve iç mimari tasarımını üstlendiği Radisson BLU Hotel Kaş projesi ile “Hospitality Interiors” kategorisinde iF DESIGN AWARDS ödülüne layık görüldü.

Bu sene 72 ülkeden katılımla 10 bin 800 ürün ve projenin yarıştığı iF DESIGN AWARDS ödülleri 29 Nisan Pazartesi günü Berlin’deki Friedrichsstadt-Palast’ta düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak.

Gazetemizle çalışmalarının ayrıntılarını paylaşan İNKAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Karakaş, ödülün ekip için büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayarak “Yeşim Kozanlı, Türkiye’nin yetiştirdiği en kıymetli mimarlardan biri. Bu nedenle yapının IF DESIGN ödülü alması bizi şaşırtmadı ve yatırımda emeği geçen tüm ekibimizi çok mutlu ve gururlu kıldı. Bu manada, tasarım anlamında elbette büyük pay Sayın Kozanlı’nındır. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyoruz” sözlerini aktardı.

Karakaş, “Gazeteciler Cemiyeti ile iş birliği içinde bulunmak bizim için onur vesilesi”

Gazeteciler Cemiyeti ile olan ilişkilerinden onur duyduklarını ifade eden MK Grup İNKAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Karakaş, Cemiyet’in Türk turizminin gelişmesinde büyük rolü olduğunu vurguladı.

Karakaş, konuşmasında “MK Group olarak Gazeteciler Cemiyeti gibi köklü ve önemli bir kurumla iş birliği içinde bulunmak bizler için her şeyden önce bir onur vesilesi. Gerek Sayın Başkan Nazmi Bilgin gerekse Yönetim Kurulunun, iş birliğimizin başından beri bizlere vermiş olduğu destek ve açmış olduğu alanlar Türk Turizminin ve Kaş’ın turistik demografisinin gelişmesi ve çeşitlenmesi için çok büyük açılımlar sundu” ifadelerine yer verdi.

“Kaş’ta ilk kez bir dünya markası işletmesi oluşturduk”

Radisson Blu Hotel’in inşa süreci hakkında detaylı bilgiler veren Karakaş, Kaş’ta bir dünya markası oluşturmanın gururunu taşıdıklarını ifade etti. Konuya dair “Gazeteciler Cemiyeti Kaş’ta kendi mülkiyetlerinde bulunan arsalardan bazılarını Kaş dokusuna uygun özel mimari konseptlerle küçük oteller yapıp işletmek konusunda bize tahsis etti. Biz de MK Group olarak ülkemizin önemli

 

Mimarlarından Yeşim Kozanlı ve ekibi ile çalışarak ilk iki otelimizi Haziran 2023’te tamamladık ve hizmete açtık.

Bu otellerden birine uluslararası bir otelcilik markası olarak Radisson Blu’yu getirerek Kaş’ta ilk kez bir dünya markası işletmesi oluşturduk. Diğer tesisi de sıfırdan yarattığımız kendi markamız Novva Hotels olarak açtık” sözlerini aktaran Karakaş, konuşmasında tesisin teknik özelliklerine de değindi.

Konaklama tesisinin inşasında bölgenin taş ev dokusunu bozmadan konfor ve lüks standartlarını göz önünde tuttuklarını söyleyen Karakaş, “Kaş’ın ilk uluslararası tesisi olan Raddison Blu, yarımadanın hâkim noktasında sol bakış açısından Meis Adası, sağ bakış açısından da Kaş Marina ve deniz manzaralı son derece özel bir tesis. Bu nedenle yapımı aşamasında çok kuvvetli iki konuyu aynı anda çalışmak zorundaydık. Biri, Kaş’ın asla bozulmasını istemediğimiz o taş ev dokusu diğeri ise Radisson markasının gerektirdiği uluslararası konfor ve lüks standartları. Bu iki konuyu Yeşim Kozanlı sayesinde bir araya getirmeyi başardık. Projenin tamamlanması 2 yıl kadar sürdü ve ortaya Kaş’ta yarımadanın sembolü haline gelen Radisson Blu Kaş ortaya çıktı” sözlerini aktardı.

“Gastronomi alanında devrim niteliğinde çalışmalara imza attık”

Misafirlerinden oldukça olumlu geri dönüşler aldıklarını aktaran Karakaş, tesislerin sadece konaklama değil, gastronomi alanında da bir cazibe merkezi haline gelmesi için çalıştıklarını söyledi. Karakaş, konuyu “Açıldığı günden bu yana Kaş’taki tesislerimiz çok yoğun bir ilgi görüyor. Özellikle bu sene gastronomi anlamında gerçekleştirdiğimiz devrim niteliğindeki gayretlerle sadece konaklama anlamında değil, otellerimizin içinde işletmeye alacağımız özel restoranlarımızla da hem Kaş’tan hem de tüm ülkeden konuklar bekliyoruz. Radisson Blu Hotel Kaş’ın ve Novva Hotels’in özel olarak ‘yemek yenmek üzere gidilecek’ cazibe merkezleri olması üzerine çaba gösteriyoruz” diye anlattı.

Kozanlı, “Yerellikle modernizmi bir araya getirdik”

Uluslararası markalarla çalışan Yeşim Kozanlı Mimarlık Ofisinin son projesi olan Radisson Blu Hotel’in inşa sürecinde Kaş’ta olmanın getirdiği bir mesleki sorumlulukla hareket ettiklerini vurgulayan İç Mimar Yeşim Kozanlı, “Yaklaşık 30 yıldır 100’ün üzerinde personelle sadece otel yapan bir proje kurumuyuz. Çok iyi bir ekiple uluslararası markaların Türkiye ve yurtdışındaki projelerini çiziyoruz” diye konuştu.

Kaş’ın kendine özgü mimari belleğini korumak ve tabiri yerindeyse “kendini kendinden yaratmak” şiarıyla yola çıkan Kozanlı, projelerinde modernizm ve yerelliği birleştirdiklerini vurguladı. Kaş’a ait doğal malzemelerle inşa ettikleri tesis hakkında detaylı bilgiler veren iç mimar, “Akdeniz çok özel bir havza, müthiş bir doğa… Bu projeyi tasarlarken ‘bina bu bölgeye yakışsın ve yabancılaşmasın’ diye düşündük.

Burada yaşayan insanların her gün önünden geçtiği bir binayı tasarlarken insanları burayı görmeye maruz bıraktığımızı bilerek aykırı ve yabancı olmasını istemedik. Kaş’a ait ve bir o kadar da modern bir bina inşa ettik. Yerellikle modernizmi bir araya getirdik. Bu projenin bir sesi olsaydı ve Kaş’a sesleniyor olsaydı, ‘Evet, yeniyim ama buralıyım’ derdi” sözlerini aktardı.

“Her şey doğal, Kaş’a ve Akdeniz’e ait malzemelerle yapıldı”

Otelin inşasında sadece bölgeden çıkarılan doğal malzemelerin kullanıldığını söyleyen Kozanlı, tüm dünyadan müşterilere Türk kültürünün tanıtıldığını ve Kaş’a ait yerel unsurların uluslararası standartlarda sunulduğunu vurgulayarak “Arsamızdan çıkan taşları, doğal mermerleri, dökme mozaikleri ve köy sıvalarını kullandık. Her şey doğal, Kaş’a ve Akdeniz’e ait malzemelerle yapıldı.

 

Mimarisiyle, cephesiyle, kepenkleriyle, kurna taşlarıyla modernlik ve klasizmi birleştirdik. Geçmişten gelen kültürü yeni bir yorumla hayatımıza yeniden kattık” dedi.

“Bu ödül bizim için manevi olarak çok önemli”

Son olarak kazandıkları iF DESIGN AWARDS ödülleri hakkında bilgi veren Kozanlı, birinciliğe layık görülmelerinden gurur duyduklarını vurgulayarak profesyonel bir ekiple çalışmanın getirilerinin büyük olduğunu ifade etti. Kozanlı, “Bu projeyle uluslararası mimarlık yarışmasında ‘otelcilik’ dalında birinci olduk. Ekibimizle gurur duyuyorum. Bu ödül bizim için manevi olarak çok önemli. 29 Nisan’da kupamızı almak için Berlin’e gideceğiz” diye konuştu.

 

 

iF DESIGN AWARD nedir?

Dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri olan iF DESIGN AWARD, 1953‘ten beri Almanya’da aralıksız düzenlenmekte olan dünyanın en prestijli dizayn ödülüdür.

“iF”, bir kalite damgası olarak tasarım topluluğu kadar kalite arayan tüketiciler için de iyi tasarımın güvenilir ve üst düzey beğeninin bir işaretidir.

Dünyanın önde gelen tasarım uzmanları her yıl iF Jürisinde ödüllü tasarımları seçmek için bir araya geliyor ve kararları kesinlikle tarafsız jüri değerlendirme standartlarına dayandırıyor.

Tasarımı ve tasarımın sosyal önemini destekleyen, kâr amacı gütmeyen vakıf sertifikalı iF Design Foundation kuruluşu olarak tam bağımsızlığıyla tanınmaktadır. Yarışmada her katılımcı için eşit kazanma şansı sunma prensibiyle dürüstlük rehber olarak kabul edilir. Bağımsız tasarım uzmanlarından oluşan şeffaf ve adil bir jüri ise tüm süreci garanti eder.

Gazeteciler Cemiyeti Akdeniz’in incisi Kaş’a bir uluslararası tanınırlık ve güvene sahip otel zinciriyle birlikte, doğayla uyumlu dizaynıyla uluslararası bir de prestij ödülü getirmiştir.