Bilgin: Cenkçi hiç eğilmemiş ve bize de eğilmemeyi öğretmiştir

Bilgin: Gazeteciler Cemiyeti her dönem doğruları savunmayı düstur edinmiştir

Gazeteciler Cemiyeti’nin unutulmaz başkanlarından Beyhan Cenkçi ölümünün 28’inci yılında kabri başında düzenlenen tören ile anıldı. Cenkçi’nin anma törenine, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Yardımcısı Ayhan Aydemir, Yönetim Kurulu üyeleri Güray Soysal, Ali Şimşek, Ali Oruç ile Olgunay Köse, Onur Kurulu üyesi Fethi Akkoç, Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun, Cenkçi’nin yeğeni Cenk Cenkçi ile ailesi ve Kaş eski Belediye Başkanı Emin Erdem katıldı.

Başkan Nazmi Bilgin törende yaptığı konuşmada, Beyhan Cenkçi’nin doğruluktan hiçbir zaman ayrılmadığını hatırlatarak, Cenkçi’nin Kaş’a ve Kaşlılara gösterdiği özeni anlattı. Cenkçi’nin yaşamını basın özgürlüğü ve insan haklarıyla mücadele ile geçirdiğini belirten Bilgin, “Cenkçi, bu uğurda hapis yatmış ama düşüncelerinden asla vazgeçmemiştir. Yalnızca Cenkçi değil cemiyetimizin beş başkanı da basın özgürlüğü konusunda verdiği mücadelede hapis yatmak zorunda kalmıştır, onları da saygıyla yad ediyoruz. Cenkçi hiç eğilmemiş ve bize de eğilmemeyi öğretmiştir. 10 Ocak’ta 75. yıldönümünü kutlayan Gazeteciler Cemiyeti, Cenkçi’den aldığı öğretiyi devam ettirerek, her dönem doğruları savunmayı düstur edinmiş bir cemiyettir. Beyhan Cenkçi’den aldığım bu bayrağı elbette devredeceğim. Bu bayrağı bu öğretiler doğrultusunda yetişmiş bir arkadaşımızın alacağından eminim. Beyhan Bey bu cemiyete hayatını vermiştir, ben de bu yoldan yürümeye çalıştım” dedi.

 Kaş Belediyesi ve Kaymakamlığı’na nezaket ziyareti

Cenkçi’nin ölümünün 28’inci yıldönümünü anmak için Kaş’ta bulunan Gazeteciler Cemiyeti heyeti, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş’ı ziyaret etti. Bilgin ziyarette, Kaş’ın tarihi, turistik ve stratejik önemine değinerek, Cemiyet olarak Kaş’a verdikleri değeri anlattı. Ulutaş da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, belediyenin bu değerin bilincinde olduğunu söyledi.

Belediye başkanlığı ziyaretinin ardından Kaş Kaymakamlığı’nı ziyaret eden heyet, yaklaşık sekiz aydır görevde bulunan Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı ile bir araya geldi. Bilgin, Gazeteciler Cemiyeti’nin Kaş’a yönelik katkılarını paylaştı. Yazıcı da Kaş’ın tarihi turistik öneminin yanı sıra ayrıca stratejik önemine de işaret etti. Yazıcı, Meis Adası’na altı kilometre uzaklıkta olan Kaş’ta bulunan ancak tescillenmeyen 25’e yakın adaya dikkat çekerek, bu adaların tescili için çalışacaklarını söyledi. Yazıcı, “Bu adaların isimleri yok, tek tek isim vereceğiz” dedi.