Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası Genel Müdürü Eski, Cemiyetimizi ziyaret etti

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. Genel Müdürü Tamer Eski Cemiyetimizi ziyaret etti. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin tarafından ağırlanan Eski, görüşmede Ankara Halk Ekmek kültürünü, geçmişini ve gelişim sürecini anlattı. Ziyarette ayrıca Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Başkan Yardımcıları Yusuf Kanlı ve Ayhan Aydemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Oruç ve Nursun Erel, Denetim Kurulu Üyeleri Süreyya Oral, Serkan Güler ve Üyemiz ve Basın Danışmanı Kâmil Elibol bulundu.

Cemre Polat/ANKARA

Türkiye’nin tek çatı altındaki en büyük endüstriyel ekmek fabrikası konumundaki Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Tamer Eski Cemiyetimizi ziyaret etti. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin tarafından ağırlanan Eski, görüşmede Ankara Halk Ekmek kültürünü, geçmişini ve gelişim sürecini anlattı.

Ankara Halk Ekmek’in son yıllarda geliştirdiği projeler, mobil marketler ve deprem çalışmaları gibi konuların görüşüldüğü ziyarette Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Başkan Yardımcıları Yusuf Kanlı ve Ayhan Aydemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Oruç ve Nursun Erel ile Denetim Kurulu Üyeleri Süreyya Oral, Serkan Güler ve Üyemiz Kâmil Elibol bulundu.

Ziyaret sonunda Tamer Eski ve Kâmil Elibol tarafından Ankara Halk Ekmek Fabrikası’nın Anadolu’nun geleneksel ekmeklerini derlediği 200 sayfalık “Geleneksel Ekmeklerimiz” kitabı Cemiyetimize hediye verilirken kendilerine de Nazmi Bilgin tarafından Cemiyetimiz yayınlarından “Şimdi Onlar Manşet”, “Türk Romanında Basın Hayatı” ve “Gözle Yazılan Tarih” kitapları armağan edildi.

Türkiye’nin her yerinde Ankara Halk Ekmek örnek alınıyor

Görüşme sırasında Ankara Halk Ekmek’in Türkiye’nin her yerinde örnek alındığını ve birçok ilde benzer projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Eski, “Ekmek ihtiyacı olduğunda danışma mekanizması gibi algılanıyoruz. Birçok ilde, özellikle Doğu bölgelerine de aynı yapı kurulmaya çalışılıyor. Türkiye’de buğday kıtlığının olduğu bir dönemdeyiz, kuraklık alametlerinin görülmesi ciddi sıkıntılar yarattı ve fiyatlar yükseldi. Vatandaşların uygun fiyat arayışı taleplerini karşılamak için Halk Ekmek, üretimini 6 yüz, 7 yüz binden 1 milyonun üzerine çıkardı. Türkiye’de üretilen beş milyona yakın ekmeğin 1 milyonunu Ankara Halk Ekmek üretiyor” dedi.

Halk Ekmek Mobil Marketlerde uygun fiyata kırmızı ve beyaz et satışı uygulaması hakkında da bilgi veren Genel Müdür Eski, “Ankara hayvancılık konusunda bizi destekledi, ucuz kıyma ve kuşbaşı satış uygulamasında gelişmeler yaşadık. Uygun fiyatlı et satışı uygulamamız vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. 2 buçuk ayda 200 ton civarında kırmızı ve beyaz et satışı gerçekleştirdik ve hiçbir yerden şikâyet almadık, çok olumlu geri dönüşler aldık. Ego’nun iki halk otobüsünü mobil markete dönüştürdük ve 25 ilçeyi gezdik” sözlerini aktardı.

Eski: “Deprem bölgelerine ilk ekmeği biz götürdük”

6 Şubat depremlerinin ardından deprem bölgelerine ulaşan ilk mobil fırınları Ankara Halk Ekmek’in gönderdiğini söyleyen Eski, “Depremin ardından sabah erken saatlerde Mansur Bey’in talimatıyla mobil fırınlarımız yola çıktı. Depremin birinci günü Hatay’da, ikinci günü ise Elbistan’da ilk ekmeği biz çıkardık” dedi.

Ardından buğdayların değişmesi sebebiyle Halk Ekmek ürünlerinin tadında değişiklik olduğunu ve bu konuda eleştirildiklerini aktaran Eski, “Ekmek tadının eskisi gibi olmadığını söylüyorlar. Ekmeğin tadını en çok etkileyen şey buğday. Eskiden Anadolu buğdayı kullanırken şimdi ithal Rus ve Ukrayna buğdayı kullanıyoruz, bu sebeple farklılık oluyor. Ankara Halk Ekmek olarak tüm satış noktaları ile 6 milyon Ankaralıya en iyi ve kaliteli hizmeti vermenin gayreti içindeyiz. Önümüzdeki süreçte daha geniş kitlelere ulaşmak ve hizmet ağını genişletmek için Başkent Market ve Başkent Büfe ile halk ekmek satış büfelerinin sayılarının artırılmasını planlıyoruz” sözlerini aktardı.

Seçimin ardından Halk Ekmek kafelerinde kahvaltıya davet edilen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, kendilerini ağırlamaktan memnun olduklarını ve iade-i ziyarette bulunacaklarını iletti.