For English version see below

Gazeteciler Cemiyetinin, Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı ile sürdürdüğü iş birliği çerçevesinde, 10 genç gazeteciye “araştırmacı gazetecilik eğitim” fırsatı sunulacaktır.Uygun koşulları taşıyan gazeteciler 5 gün sürecek bir eğitime alınacak ve bu eğitim sonrasında sunacakları projelerle ilgili olarak kendilerine azami 1000 euro’luk hibe katkısı verilecektir.

Eğitim Kampı başvuruları için sorularınızı cevaplamak ve eğitimin kapsamını anlatmak için 14 Ağustos Pazartesi günü saat 12:00 de sizlerle bilgilendirme gününde buluşalım!

Bilgilendirme günü online olarak zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecektir.

Toplantıya kayıt olmak için tıklayınız.

Örnek Başvuru Formu için tıklayın

İlk gerçekleştirilen Bilgilendirme Günü toplantısı kaydına ulaşmak için tıklayınız.


Within the scope of the “Strengthening Quality Journalism in Western Balkans and Türkiye” project, partnered by Association of Journalists (AoJ), 10 young will be able to participate “investigative journalism training”.

Journalists who meet the conditions will be given a 5-day training, and after this training, a maximum of 1000 euros grant contribution will be given to them for the projects.

Let’s meet in Training Camp Information Day II on Monday, August 14th at 12:00 to answer your questions for the Training Camp applications and explain the scope of the training!

The information day will be held online via the zoom platform.

Meeting participation and registration link

Click here to access the recording of the first Information Day meeting.