For English version see below

Gazeteciler Cemiyeti’nin, Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı ile sürdürdüğü iş birliği çerçevesinde, 10 genç gazeteciye “Araştırmacı Gazetecilik Eğitim” fırsatı sunulacaktır. Uygun koşulları taşıyan gazeteciler 5 gün sürecek bir eğitime katılacak ve bu eğitim sonrasında sunacakları projelerle ilgili olarak kendilerine azami 1000 avro’luk hibe katkısı verilecektir.

Eğitim Kampı başvuruları için sorularınızı cevaplamak ve eğitimin kapsamını anlatmak için 9 Ağustos Çarşamba günü saat 17:00’de sizlerle bilgilendirme gününde buluşalım!

Bilgilendirme günü online olarak zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecektir.

Toplantıya kayıt olmak için tıklayınız.

Toplantı gündemi için tıklayın

 


Within the scope of the “Strengthening Quality Journalism in Western Balkans and Türkiye” project, partnered by Association of Journalists (AoJ), 10 young will be able to participate “investigative journalism training”.

Journalists who meet the conditions will be given a 5-day training, and after this training, a maximum of 1000 euros grant contribution will be given to them for the projects.

Let’s meet in Training Camp Information Day I on Wednesday, August 9 at 17:00 to answer your questions for the Training Camp applications and explain the scope of the training!

The information day will be held online via the zoom platform.

Meeting participation and registration link

Click for the Meeting Agenda