Bilgin, “Duru’nun ölümü benim için büyük kayıp ama Türk basını için, basın özgürlüğü için ve demokrasi için çok daha büyük bir kayıp…

 Gazeteciler Cemiyeti üyesi Nahit Duru, ölümünün ikinci yılında Karşıyaka’daki kabri başında anıldı. Anma töreninde konuşan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Duru’nun vefatının sadece kendisi için değil, Türk basını ve basın özgürlüğü açısından da büyük bir kayıp olduğunu vurguladı. Duru’nun genç kuşaklar için örnek bir insan olduğunu belirten Bilgin, “Onun ışığıyla yeni kuşakların öğreneceği çok şey var, onsuz kaldık ama onun ideallerinden ayrı kalmayacağız” dedi

Gazeteciler Cemiyeti Basın Konseyi üyesi Osman Nahit Duru, ölümünün ikinci yılında Karşıyaka Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Duru için düzenlenen anma törenine Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Cemiyet üyesi Süreyya Oral ile Duru’nun ailesi, yakınları ve meslektaşları katıldı.

Törende konuşma yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Duru’nun vefatından duyduğu üzüntüyü şu sözlerle dile getirdi:

“İnsanın hayatta kaybedeceği çok şey var ancak bir büyüğüm, hayattaki en zor acının insanın akransız kalması olduğunu söylemişti, ben bunu yaşadım. Biz Nahit Duru ile mesleğe aşağı yukarı aynı tarihlerde başladık, ayrı fikirlere sahip gazetelerde çalıştık ama yolumuz hep demokrasi ve basın özgürlüğü kavgasında örtüştü. Hâlâ inanamıyorum öldüğüne, birbirimizi bir gün aramasak büyük eksiklik duyardık. Duru’nun ölümü benim için büyük kayıp ama Türk basını için, basın özgürlüğü için ve demokrasi için çok daha büyük bir kayıp…

Ünlü bir yazar diyor ki, ‘İnsan ne zaman ölür? Toprağa verilince değil, unutulduğu zaman…’ İnsanlar öldüğünde defnederiz ve her şey bitti sanarız ama bazı insanları defnetmeyiz, ölümsüzlüğe yolcu ederiz. Nahit Duru, arkasında öyle birikim bıraktı ki, anı kitaplarında, yakın basın tarihimizi araştıran basın tarihçilerinin satırları arasında oldukça ölmeyecek. Onun ışığıyla yeni kuşakların öğreneceği çok şey var, onsuz kaldık ama onun ideallerinden ayrı kalmayacağız. Ruhu şad olsun…”

 

Yasemin Duru, “Mesleğine âşık bir insandı”

 

Nahit Duru’nun eşi Yasemin Duru, eşinin bedenen olmasa da ruhen her zaman birlikte olduğunu belirterek, Duru’nun mesleğine âşık bir insan olduğunu ifade etti. Duru, “Sizler gibi mesleğine değer katan bir insandı, ne mutlu ona ki bu kadar güzel anılıyor. O bizim her şeyimizdi, ışıklar içinde uyusun” dedi.

 

Gazeteci Ömer Ödemiş, Nahit Duru ile önce Yurt gazetesinde daha sonra televizyonda çalıştıklarını söyleyerek, “Bize dik durmayı, biat etmenin mesleğe ihanet etmek olduğunu öğretti. Bir televizyon programında, 2019 yılında rahatsızlandı ve tüm çabalarımıza rağmen kurtaramadık. Pandemi nedeniyle onu layıkıyla anamamıştık. Genel Yayın Yönetmenimiz Merdan Yanardağ ve Tele 1 ailesi olarak üzerimize düşeni yapacağımızı söylüyoruz. Işıklar içinde uyusun…” diye konuştu.

Kardeşi Cahit Duru ise, Nahit Duru’nun Ulus gazetecilerinden olduğunu ve mesleğini çok sevdiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Kalemini asla satmadı, dürüstlük ve demokrasi peşinde koştu. Diksiyona çok önem verirdi, şimdi bakıyorum da bazı televizyon kanallarında diksiyon ve telaffuz hataları mevcut, dileğim bunun iyi yönde değişmesi… Nahit benim hayatımda çok önemli, kardeşim, sırdaşım ve arkadaşımdı, nur içinde yatsın. Bu kadar güzel anılması ailesi olarak çok gurur verici, demek ki arkasında insan sevgisi ve dürüstlüğüyle iz bırakmış…”

Merhum Gazeteci Bekir Coşkun’un eşi Andree Coşkun ise Duru’nun sadece insanlığının değil, kaleminin de çok kuvvetli olduğunu ifade ederek, eşiyle aynı zamanlarda hastalandıklarını ve bu nedenle cenaze törenine katılamadıklarını belirtti. Coşkun, “Bugün onu anmaya geldim, ışıklar için de uyusun, onu çok seviyoruz ve hiç unutmayacağız” dedi.