Bilgin: Beraat kararı sevindirdi

Gazetecilik suç değildir

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin gazeteciler Murat Ağırel, Aydın Keser, Ferhat Çelik, Hülya Kılınç, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Eren Ekinci’nin “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasından beraat etmelerini “sevindirici ve adalet varmış gibi dedirten bir karar” olarak yorumladı.

Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’ın istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edildiğini hatırlatan Bilgin, “Bu arkadaşlarımız gazetecilik yapmışlardır. Zaten aleni hale gelmiş bilgileri yayma suçunu anlamak mümkün değil” dedi.

Bilgin gazetecilerin tutuksuz yargılanmalarını, uzun tutukluluk sürelerinin ciddi hak gaspı olduğunu hatırlatan Bilgin, haklarında 19 yıla varan hapis cezası talep edilen ve aylardır hürriyetleri gasp edilen gazetecilerin beraat etmelerinin sevindirici olmakla birlikte tutuklu yargılamalarının da büyük bir haksızlık olduğunu sergiler nitelikte olduğunu söyledi .

Haber yazdıkları veya hükümet faaliyetlerini eleştirdikleri nedeniyle gazetecilerin aylarca tutuklu yargılanmalarının gerek uluslararası hukuk gerekse de Anayasa Mahkemesi tarafından “ciddi hak gaspı” olarak görüldüğünü hatırlatan Bilgin, “dün görülen davalardan birisinde de Müyesser Yıldız arkadaşımız yargılanıyordu. Savunma avukatının gelmesinin bile beklenmeden görülüp yine erteleme kararı verildi. Erteleme kararlarıyla tutuklu yargılama ceza haline dönüştürüldü. Bunun normal olmadığı aşikardır” dedi.