Bilgin: Halkın sosyalleşmesi ve haber alması engelleniyor

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Türkiye’de Eylül ayında basın ve ifade özgürlüğüne getirdiği sınırlamalar ve yasaklardaki artış eğilimini işaret ederek, “Gün geçtikçe sayıları artan erişim engelleme kararlarıyla halkın haber alma hakkı ciddi biçimde erozyona uğruyor. Bunun yanı sıra sosyal etkinlikleri hedef alan yasaklama kararları da artış gösteriyor. Şimdi uygulamasını yakından takip edeceğimiz yeni sansürleme yasasıyla birlikte de haberleşme özgürlüğü de tehdit edilecektir” dedi.

Bilgin, Gazeteciler Cemiyeti Özgürlük için Basın (ÖiB) programı kapsamında yayınlanan Eylül 2022 raporuna ilişkin yazılı açıklamasında, henüz AKP-MHP iktidarınca “dezenformasyonla mücadele” gerekçeli yasal düzenleme hayata geçirilmemişken pek çok yasaklamalara imza atıldığını vurguladı. Meslek örgütlerince “sansür yasası” olarak adlandırılan yeni düzenleme yasalaşmadan uygulamalara başlandığını anımsatan Bilgin, ÖİB raporunda detaylarına yer verildiği üzere “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Doğrulama Servisi adıyla açtığı Twitter hesabıyla, bazı haberleri hükümete bağlı resmi kurum ve kuruluş açıklamaları ile yalanlanmaya başlandı. Bu hesapla yalanlanan haberlerin genel olarak Sözcü, BirGün, Cumhuriyet, ANKA Haber Ajansı gibi muhalif çizgideki medya kuruluşlarına ait oluşu dikkati çekti. Hükümete yakın medya kuruluşlarının haberleri ise bu uygulamadan uzak tutuldu” tespitini aktardı.

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından Eylül ayı boyunca yerel yazılı medya kuruluşları sahipleri ve yöneticileriyle toplantılar düzenleyerek, Meclis’teki yasal düzenlemeye karşı çıkılmaması gerektiği yönünde mesajlar verildiğini kaydeden Bilgin, “Medyadaki iktidar kontrolünü arttıracak yeni hamleler yanı sıra ÖİB raporunda sahadaki gazetecilere yönelik polis müdahalelerindeki artış da not edildi. Polis memurları gazetecilere görüntü çekimlerinde zorluk çıkarırken, idari makamların ifade özgürlüğüne aykırı şekilde toplumsal eylemlere izin vermemesi de sürdü” değerlendirmesini paylaştı.

Yaz döneminde sıkça konser ve festival yasakları kararları alınmasına Eylül ayında da devam edildiğini belirten Bilgin, “Şarkıcı Gülşen Çolakoğlu’nun ev hapsine mahkum edildiği süreç sonrası Aleyna Tilki, İlkay Akkaya, Zakkum’un konserlerine de yasak getirildi. Valilik ve kaymakamlık kararlarıyla yasaklanan kimi konser ve sosyal etkinliklerdeki artış dikkati çekti. Özellikle bu kararların alınmasında etkili olan kimi radikal dini örgütler de açıklamalarıyla gündemde yer bulmayı sürdürdü. Bunlara ilişkin detaylara ÖİB raporumuzda yer verildi” ifadesini kullandı.

Bilgin, ayrıca basın mensupları aleyhindeki yargılamalar kapsamında ÖİB’in açık kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Eylül ayı sonu itibariyle cezaevinde 35 gazeteci bulunduğunu paylaştı.

ÖiB Eylül 2022 raporuna ve geçmiş aylara ilişkin raporlara ise, www.gazetecilercemiyeti.org.tr, www.pressforfreedom.org ve www.media4democracy.org internet adreslerinden ulaşabilirsiniz.

ÖiB_eylül_2022 raporu için tıklayınız