Bilgin: “Artık RTÜK cezaları yayıncılık ve basın tarihimizin en kara lekesi olarak Ebubekir Şahin’in alnına çalınmıştır ve ömür boyu çıkmayacaktır. O alnındaki bu kara lekeyle yaşayacak ama özgür yayıncılık için bedel ödeyen televizyonlarımız hep onurla anılacaktır.”

ANKARA – Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun Halk TV, Tele 1 ve Fox TV’ye verdiği son cezaların, demokrasiden nasibini almamış bir RTÜK Başkanı olarak Ebubekir Şahin’in siyasi çıkarları ve hırsları sonucunda verildiği yorumunu yaptı. Bilgin, “Artık RTÜK cezaları yayıncılık ve basın tarihimizin en kara lekesi olarak Ebubekir Şahin’in alnına çalınmıştır ve ömür boyu çıkmayacaktır. Bu ağır cezalar kimseyi yıldırmamalı. Unutulmasın ki sansürcü bay başkan alnındaki bu kara lekeyle yaşayacak ama özgür yayıncılık için bedel ödeyen televizyonlarımız hep onurla anılacaktır.”

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin, RTÜK’ün 21 Aralık toplantısında alınan ceza kararlarıyla ilgili yazılı açıklamasında, basın ve ifade özgürlüğünü savunmak için, ceza alan tüm televizyon kanallarıyla dayanışma içinde olduklarını vurguladı. Bilgin, “RTÜK’ün eleştiri ve görüşlerini dile getiren gazetecilere ekranlarında yer açan Halk TV’ye, muhalif milletvekilinin sözlerini yayınladığı için Fox TV’ye, sırf eleştirel yorum yapıldı diye ekonomik güçlüklerle boğuşan Tele 1’e verdiği yayın durdurma ve para cezaları demokrasinin d’si ile bile bağdaşmayacak, hukuk ve adalet dışı, kabul edilemez cezalardır” dedi.

“SANSÜRCÜ BÜROKRATLAR YOLCUDUR”

Ceza kararlarını yorumlayan Nazmi Bilgin, yaklaşan seçim döneminde bu tür ceza ve uygulamaların artmasından endişe ettiklerini, RTÜK Başkanı gibi kraldan çok kralcı pek çok bürokratın da siyasetin kurşun askeri gibi davranarak göze girme çabasına soyunduğunu anlattı. RTÜK Başkanının sansürcü tavrını Basın İlan Kurumu’ndaki görevine de taşımaya çalıştığını belirten Bilgin, “Benzer örnekleri 70’li ve 80’li yıllardan beri çok gördük. Bizler hancıyız, sansürcü bürokratlar yolcudur. Onlar tarih sahnesinden silinir ama alınlarındaki kara leke silinmez” dedi.

“RTÜK BAŞKANININ ALNINDAKİ KARA LEKE SİLİNMEYECEK”

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin Radyo Televizyon Üst Kurulu üyelerinin, kurumun kuruluş ilkelerinden, yasalardan ya da Anayasa’dan üstün olamayacağını vurguladı. RTÜK’ün hiçbir dönemde bu kadar düşmanca tavır takınmadığını anlatan Bilgin, şunları söyledi:

“RTÜK bugün, eline verilmiş kurumu kendi siyasi çıkar ve hırsları için kullanan, kraldan çok kralcı bir başkan tarafından yönetilmekte ve yayıncılık camiamızda en kara leke olarak basın tarihindeki yerini almaktadır. Sormak gerekir bay başkana: Değer mi? Değer mi size emanet edilmiş kamu kurumunu hırslarınız, çıkarlarınız için kullanmaya, değer mi göze girmek ve siyasette önünüzü açmak için toplumun büyük kesimini böyle karşınıza almaya? Değer mi basın-yayın ve gazetecilik ilkelerini çiğnemeye, hak yemeye değer mi?

Bu soruları yalnız biz soruyoruz sanılmasın. Milyonlarca izleyicinin yanı sıra ülkemizin neredeyse tüm gazetecileri, hatta iktidar partisi mensubu siyasetçiler bile soruyor. Sayın Cumhurbaşkanının bile kabul etmediğine inandığımız bu ‘kaşının üstünde gözün var’ cezaları tüm toplum kesimlerinde tepkiyle karşılanıyor. Enflasyon hesaplamasına güvenilmeyen istatistik kurumu gibi medyamızın denetleyici ve düzenleyici kuruluşları da verdiği kararlara ve yaptığı işlemlere güvenilmeyen kurumlar haline getirilmiştir. Bu kurumları böyle bir hale düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Kurumlarımıza da basın özgürlüğüne de yine biz gazeteciler sahip çıkacağız.”

“ÖZGÜR YAYINCILIĞIN BEDELİNİ ÖDEYENLER ONURLA ANILACAK”

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, ceza alan televizyon kanallarında çalışan meslektaşlarına ve yöneticilere de seslendi. Tüm gazetecilerin basın özgürlüğü sorunu yaşadığını hatırlatan Bilgin, sansür yasasına karşı basın meslek örgütlerinin bir araya gelerek mücadele ettiğini hatırlattı, dayanışma çağrısını yineledi. RTÜK’ün ağır cezalarının hiçbir gazeteciyi yıldırmaması gerektiğini belirten Nazmi Bilgin, özgür yayıncılık için bedel ödeyen televizyonların ve gazetecilerin hep onurla anılacağını vurguladı.