Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin afet bölgesinde gazetecilerin karşı karşıya kaldığı engellemelere tepki gösterdi. Doğru habere her zamankinden fazla ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Bilgin, gazetecilerin habere ve bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmaları için yetkililere çağrı yaptı. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı afet koşullarında doğru bilginin de hayati olduğunu, bu açıdan yetkililerin yeterli bilgilendirme yapmalarının sadece görevleri için değil ülke esenliği için de gerekli olduğunun altını çizdi.

ANKARA – Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, afet bölgesinde çok zor koşullar altında görev yapan gazetecilerin engellenmesini kınadı, doğru bilgiye ulaşılabilmesi için yetkililerin her zamankinden daha fazla özveri göstermesi gerektiğini vurguladı. Gazetecilerin bilgiye ulaşmasını sağlamak bir yana görüntü almalarının ve bazı bölgelerde haber yapmalarının engellendiğini belirten Bilgin, “Gazetecilerin özgürce çalışması afet koşullarında çok büyük önemdedir, böyle zamanlarda basın özgürlüğü de en az yardım çalışmaları kadar hayatidir. Tüm yetkililer gazetecilerin doğru bilgiye ulaşması ve güvenli çalışma ortamı için daha fazla sorumluluk almalıdır” dedi.

Bilgin, afet bölgesinde gazetecilerin karşı karşıya kaldığı sorunlarla ilgili yazılı açıklamasında yetkililere çağrı yaptı. Zaman zaman yetkililerin bilgilendirme adı altında yanıltıcı bilgi yayılmasına neden olduğunu belirten Bilgin, çoğu zaman doğru bilgilere gazetecilerin ulaşmasının önüne engeller konulduğunu hatırlattı. Bilgin, gazetecilerin bölgede haber peşinde koşarken başta güvenlik problemi olmak üzere pek çok sorunla baş etmek zorunda kaldığını vurguladı ve yetkilileri sorumluluğa çağırdı.

Bilgin şunları söyledi: “Afet bölgesinde görev yapan gazetecilerin karşı karşıya kaldığı ciddi güvenlik problemleri var. Bu sorunların gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Meslektaşlarımızın yol ortasında önü kesiliyor, hatta gaspçı bir grup tarafından meslektaşlarımıza silah çekildiğine bile şahit olduk. Bölgede görevli güvenlik güçlerinin depremzedeler için canla başla çalıştığını görüyoruz ancak aynı zamanda bölge gerçeğini kamuoyuna duyuran gazetecilerin güvenliği de onların sorumluluğundadır. Üstelik meslektaşlarımızın güvenliğinin sağlanması yerine onlara engel çıkarılması kabul edilemez. Kimi yerlerde enkazdan görüntü alınmasının bile güvenlik görevlileri tarafından keyfi biçimde engellendiğini görüyoruz. Kimi yerlere ise gazetecilerin girişi yasaklanıyor.

Dezenformasyonla mücadele adı altında doğru bilgilerin çarpıtıldığını, edinilen bazı bilgilerin teyit edilmesi için yetkililere yöneltilen soruların yanıtsız kaldığını, bilgiye ulaşmanın önüne yeni yeni engeller çıkarıldığını görüyoruz. Ülkece yaşadığımız felakete karşı her birimiz görevimizi en iyi şekilde yapmak zorundayız. Gazetecilerin de görevini en iyi şekilde yapabilmesi için önlerine engel konulmaması gerekir. Bölgede görevli herkesin işi başından aşkın ama başta yetkililer olmak üzere her düzeyden kamu görevlisi, kamunun haber alma hakkını da gözetmek, buna uygun çalışma yürütmek zorundadır.”