“Çay Sohbetleri” devam ediyor: Dünden bugüne Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü

Bu kez, gazeteci, idareci ve gazete sahibi olarak masanın her iki tarafında da uzun yıllar yer almış olan  duayen isim, Yaşar Aysev, Nursun Erel’in sorularını yanıtlayacak.

Tarih: 5 Nisan 2024 Salı
Saat: 14.30

Online katılım için lütfen kayıt olunuz: bit.ly/3TERWp5
Fiziki Katılım için lütfen kayıt olunuz: https://forms.gle/ZW3TcJVxYHggwo429

Yaşar Aysev kimdir?

1939’da Adana’da doğdu… 1957 yılında İstanbul Haydarpaşa Lisesinden, 1962 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu… Gazeteciliğe 1960 yılında SBF’de öğrenciyken Öncü gazetesinde başladı. Daha sonra 1961 yılında dünya gazetesinde çalışmaya başladı.  Askerlik görevini tamamladıktan sonra Falih Rıfkı Atay’ın başyazarı, Bedii Faik’in de sahibi ve yazarı olduğu dünya gazetesinin Ankara temsilcisi oldu ve bu görevini 1967 yılına kadar sürdürdü.

1967-1968 yılları arasında TÜBİTAK Bilim Teknik Dergisi’nin yayınında görev aldı.

SBF bünyesinde kurulan Basın Yayın Yüksek Okulunun Kurucu Komitesine Ankara Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve temsilcisi olarak katıldı. Bu okul sonraki yıllarda A.Ü. İletişim Fakültesi adını aldı.

1961-1965 yılları arasında Türkiye Gazeteciler Federasyonu Temsilcisi olarak, Basın İlan Kurumu Denetçiliği yaptı.

1968 yılında Ankara Ekspres gazetesinin sahibi ve başyazarı olarak gazetecilik yaşamına devam etti. Ankara Ekspres Gazetesini 1980 yılına kadar yayınladı.

1971 yılında Ulus gazetesinin imtiyaz haklarını satın alarak adını Barış olarak değiştirdi ve Barış Gazetesi sahibi ve başyazarı olarak, uzun yıllar yayınladı.1973 yılında Barış Basın Sanayi’ni ve 1974’de Barış Basımevi’ni kurdu. 1986 yılında Barış Gazetesi’nin yanı sıra Ekonomik Yorum Gazetesi’ni çıkardı…

1961-1968 yılları arasında Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreterliği görevini üstlendi. Aynı yıllarda Ankara Gazeteciler Sendikasının da Genel Sekreterliğini yaptı.

Halen Gazeteciler Cemiyetimizin Basın Meclisi Başkanıdır.

1971 yılında Ankara Gazete Sahipleri Sendikasının kurucuları arasında yer aldı. Bu sendikanın kurucu başkanı oldu ve uzun yıllar bu görevi sürdürdü.

1990 yılından itibaren gazetecilik yaşamına serbest gazeteci olarak devam etti…

1983’de Halkçı Parti Kurucusu ve bilahare merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla Parti sözcüsü oldu.

Bilim Teknik Dergisinde makaleler, Ankara Ekspres ve Barış Gazetelerinde uzun yıllar başyazıları yayınlandı.

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nı kurdu. Uzun yıllar başkanlığını yaptığı bu vakfın halen mütevelli heyet üyesidir.

2001’ de Kardeşlik Vakfını kurdu, başkanlığını üstlendi. Halen Mütevelli heyet ve Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürüyor.

Halen Uzay Basın Yayın sanayi ve Ticaret A.Ş.’ nin Yönetim Kurulu Başkanıdır. Petrokent Turizm A.Ş.’nin de Yönetim Kurulu Üyesidir.

2007 – 2009 yılları arasında Başkent Üniversitesi kuruluşu olan Kanal B televizyonunda “Başkent Oturumları” ve “Medya Sorunları Tartışıyor”  isimli iki ayrı tartışma programının yapımcılığını ve moderatörlüğünü yaptı ve seçkin katılımcılarla 100’ ü aşkın programa imza attı.

Sürekli basın kartı sahibidir.

Gazeteciler Cemiyeti Basın Şeref Belgesi ile Türk Dil Kurumu gibi çeşitli sivil toplum örgütlerinden plaketler ve şiltler aldı.

Gülten Aysev’le evlidir ve biri kız üçü erkek dört çocuk, dört torun sahibidir.